Jak zacząć z WordPress – materiały do nauki

Jak zacząć z WordPress - materiały do nauki

Wpis dla osób, które chcą na własną rękę nauczyć się WordPress’a i z tego powodu szukają ciekawych,  wartościowych źródeł. Przegląd materiałów dostępnych za darmo w internecie, które pomogły mi w nauczeniu się podstaw WordPress.

Uwaga: 99% materiałów podanych w tym wpisie będzie w języku angielskim.

#Wskazówka! #CCdr

W tym artykule nie podaję płatnych kursów video, bo nie okazały się w moim przypadku przydatne. Generalnie, w sieci jest mnóstwo darmowych materiałów wprowadzających w WP i w zasadzie wystaczy tylko poszukać (najlepiej w jęz. ang) żeby znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi – temat nie jest trudny. 🙂

YouTube

Swoją przygodę z WordPressem zaczęłam w 2017 roku. Na samym początku najchętniej korzystałam z materiałów video, wtedy całe serie nagrywanych tutoriali były bardzo przydatne. Jedym z ciekawszych kanałów, które do tej pory pamiętam, był Alessandro Castellani. Z niego przerobiłam obie podanane niżej serie (były dla mnie wtedy świetne):

Zadaję sobie sprawę z tego, że z roku na rok te filmy są coraz to mniej up-to-date, ale do pierwszego poznania się z WP okazały się dla mnie wystarczające.

Materiały z oficjalnej strony WP

Skarbnica wiedzy udostępniona na oficjalnych stronach WordPressa. Wylistowane jako pierwsze, handbooki są bardzo przydatne jeśli chodzi o zapoznanie się z motywami/wtyczkami jako developer:

 • Theme Handbook
  Świetny podręcznik omawiający tworzenie motywów w WP
 • Plugin Handbook
  Podręcznik omawiający tworzenie wtyczek na platformie WordPress
 • Code reference
  Tutaj można wyszukać po nazwach używane w WP funkcje, filtry, akcje itp. Ja osobiście najczęściej szukałam nazwy funkcji itp. w google co i tak zwracało rezultaty prowadzące do oficjalnych dokumentacji WP. Warto poznawać funkcje, z których się korzysta, żeby znać ich możliwości i wiedzieć, dlaczego się ich w ogóle używa.
 • Codex
  Biblia WordPress’a, dużo podstron z wieloma linkami, które prowadzą do omawianych zagadnień

Ciekawe blogi i portale o WordPress

Strony, na które najczęściej trafiałam w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania. Dużo ciekawych i przydatnych artykułów, często ilustrowanych i ze zdjęciami/kodem.

Książki

Książek akurat nie mam wiele do polecenia. Mam tu zdanie, że internet, dokumentacja i artykuły wystarczą. No chyba, że ktoś woli czytać papierowe wersje, wtedy jak najbardziej.

 • Wtyczki do WordPressa – Williams, Richard, Tadlock
  (przedawniona + niekoniecznie polecam, ale mam)
  Z tytułu traktuje o wtyczkach i omawia funkcjonalności takie jak Custom Post Types, widgety, shortcode, co jest całkiem istotne i przydatne. W praktyce jest w niej to samo co w internetowym codex’ie. Są momenty, że trafiam na przedawnione rzeczy i wiadomo, książka nie omawia nowości, które weszły w ostatnich wersjach WP. Moje wydanie jest już pokryte poprawkami, notatkami i tabelkami. 🙂 Może i nie polecam tej książki jako główne źródło wiedzy (chociaż są tam omówione podstawy, które się nie zmieniły) ale jako notes jest OK.
 • WordPress i Joomla! Zabezpieczanie i ratowanie stron WWW
  (coś nowszego)
  Napisana po polsku i to dosłownie (tzn. prosto i czytelnie). Przystępne źródło wiedzy, żeby uświadomić się na temat zabezpieczenia strony postawionej na WP. Na końcu książki – lista dobrych nawyków, które krok po kroku można wykonywać, żeby mieć pewność, że strona będzie bezpieczna.

Inne

Co jeszcze mi pomogło w nauce WordPress’a:

 • Na początku nauki – nie korzystanie z gotowych pluginów, pisanie funkcjonalności od zera na podstawie codex’u/artykułów. Mówię tu o takich funkcjonalnościach jak np.: dodawanie własnych metaboxów w panelu admina, rejestrowanie nowego typu postów, zabawy z WordPress’owym customizerem, proste galerie i widgety itp.
 • Podglądanie czyjegoś kodu – na githubie często autorzy udostępniają całe repozytoria z wtyczką/motywem. Przeglądając kod można znaleźć ciekawe rozwiązania i zobaczyć jak działają niektóre elementy.
 • Uczenie się budowy motywów tworząc motyw potomny z już istniejącego.
 • Równoległe uczenie się PHP. WordPress jest napisany w PHP i ogólnie na jakimś tam etapie dobrze już mieć pojęcie o pętlach, tablicach, klasach, obiektowości itp. w PHP.
 • Zapoznanie się z szkieletem startowym (bo ciężko mi to nazwać motywem), na bazie którego można tworzyć własne motywy: Underscores, istnieje też taki szkielet dla wtyczek: WordPress Plugin Boilerplate

No i oczywiście jak najwięcej kodowania. Pierwsze motywy raczej mogą iść wolno, bo WP ma jednak więcej plików niż strona, od jakiej przeważnie się zaczyna naukę kodowania (tj. sam HTML, CSS, JS). Ale z każdym kolejnym zakodowanym motywem sprawniej poruszamy się po plikach motywu i lepiej zapamiętujemy i wykorzystujemy WordPressowe funkcje.

Dobrze też znaleźć przykładowe projekty graficzne (np. bloga czy strony z portfolio), które możemy spróbować lokalnie przenieść jako motyw do WordPress. Z doświadczenia wiem, że te pierwsze robione od podstaw motywy mogą mieć sporo niedociągnieć, ale nie trzeba się tym zniechęcać.

Dobrym przykładem jest tu strona CroCoder, do której razem z grafikiem, mieliśmy parę podejść. Dopiero za n-tym razem grafikowi udało się zrobić odpowiedni projekt graficzny. Ja z kolei, do tego czasu czułam się już na tyle dobrze w WordPressie, że gładko ten projekt zrobiłam razem z dopisaniem paru funkcjonalności od podstaw.

Powodzenia! 🙂